A tüdőrák a tüdőben növekvő rosszindulatú (rákos) daganat. A rák a hörgőjáratokban vagy a szivacsos tüdőszövetben alakul ki. A tüdőrák fő típusai a kissejtes és a nem kissejtes tüdődaganat, az elnevezések a daganatot felépítő sejtek mikroszkópos megjelenéséről árulkodnak. Az elkülönítés fontos, mert elsősorban ez határozza meg a további kezelési lehetőségeket.
A tüdődaganat világszerte évente 1,3 millió ember haláláért felelős. Hazánkban a tüdőrák a leggyakrabban diagnosztizált rosszindulatú daganat, 2007-ben 10.404 új esetet regisztráltak, a tüdőrák ugyanakkor a daganatos halálozásban is első helyen áll. A férfiak esetében a tüdőrák miatti halálozásban Magyarország világelső. Ez még inkább elkeserítő annak tudatában, hogy a tüdőrák az egyik leginkább elkerülhető rosszindulatú daganat, mivel az esetek jelentős részében a dohányzás a kiváltó oka.
Más rákokhoz hasonlóan a tüdőrák is szabályozatlan sejtburjánzás és sejtszaporodás következménye. Idővel a kóros sejtnövekedés fokozatosan egyre nagyobb tömeggé formálódik, mely kezd ráterjedni a tüdő más részeire, befolyásolja a légzést, fájdalmat okoz, és a normális működés károsodásával kapcsolatos tüneteket idéz elő.