Az áttétes emlőtumorok kezelésében a daganatok érgátlása olyan betegcsoportokban bizonyult eredményesnek, ahol korábban inkább az eredménytelenség volt jellemző – hangzott el egy budapesti orvosi kongresszuson.
– Boncolási jegyzetei szerint már Leonardo is megfigyelte a tumoros érképződés jelenségét – fogalmazott a közelmúltban egy fővárosban rendezett onkológiai konferencián Dank Magdolna, a Semmelweis Egyetem Radiológiai és Onkoterápiás Klinika osztályvezető főorvosa.
Leonardo da Vinci a XV. században élt és alkotott, tehát több mint ötszáz év telt el megfigyelése óta mire eljött az idő, hogy a daganatokat táplálékkal ellátó kóros érképződést az orvostudomány befolyásolni tudja. Dank Magdolna a jelenség magyarázataként elmondta: a tumor kezdetben diffúz módon növekszik, majd amikor elér egy adott méretet, a belsejébe már nem jut elég tápanyag, ezért van szüksége arra, hogy újabb ereket hozzon létre, amelyek biztosítják fennmaradását és további növekedését.
Az érképződést (angiogenezist) gátló kezelés nyomán csökken a tumor mérete, normalizálódik a kóros erek szerkezete, a kemoterápiás gyógyszerek könnyebben jutnak a daganatok belsejébe, ezáltal nagyobb pusztítást képesek okozni a tumorban, valamint gátlódik az érújdonképződés is. A három hatás egyszerre, egymást erősítve érvényesül.
A nemzetközi klinikai kutatásokban folyamatosan vizsgálják azt, hogy milyen kombinációkban, milyen időzítés és dózis mellett lehet hatásos a terápia, s azt miként lehet kiterjeszteni, minél több asszony számára elérhetővé tenni. Fontos hangsúlyozni, hogy sok területen nincsenek még végleges eredmények, ám az áttétes emlőrákos nők esetében az érgátlással kombinált kezelések statisztikailag kimutathatóan hatékonyabbak voltak. Ez az első olyan kombinációs terápia (azaz kemoterápia és érképződést gátló szer együttes alkalmazása), amely nyomán több mint 1 év telhet el a daganat kiújulásáig. Dank Magdolna úgy fogalmazott: az érképződés gátlása olyan betegségcsoportban nyújt eredményeket, amelyet korábban inkább az eredménytelenség jellemzett.
Amint arról korábban hírt adtunk, a terápia az áttétes emlőrákos betegek számára Magyarországon is törzskönyvezett, egyedi méltányossági kérelem alapján hozzáférhető.
Kapcsolódó cikkek:
Részletes információk az emlőrákról
Emlőszűrés és a mellek önvizsgálata
A HER2-pozitív emlőrák és célzott kezelése
Emlőrákos asszonyok vallanak kálváriájukról
Méltányosságból finanszírozott kezelések