A korai stádiumú tüdőrák gyógyítására is elérhető immár idehaza is a sztereotaxiás sugárkezelés, a módszerrel a műtéti eljárásokkal összevethető eredmények érhetők el.
A korai stádiumú tüdőrák alapvető kezelése a daganat műtéti eltávolítása, de sok esetben az általános állapot vagy belgyógyászati kísérőbetegségek miatt a műtét nem végezhető el, vagy a beteg nem vállalja a műtétet. Ebben az esetben nyújthat lehetőséget a betegnek az úgynevezett sztereotaxiás sugárkezelés.
A sztereotaxiás besugárzási technikát eredetileg koponyán belüli daganatok és elváltozások kezelésére fejlesztették ki, lényege, hogy kis méretű céltérfogatot pontos lokalizálás mellett több irányú, a céltérfogatra fókuszáló besugárzási mezőkből egy vagy néhány frakcióban leadott nagy dózissal kezelik. A technikát később kiterjesztették koponyán kívüli, elsősorban tüdő-, máj- és hasnyálmirigy-daganatok kezelésére.
Amint az MTI összefoglalója rámutat, Magyarországon hosszú előkészítő munka után az első ilyen besugárzást tüdőrák esetén ez év márciusában egy nem kissejtes tüdődaganatos beteg kezelésénél alkalmazták.