A tüdőrák diagnózisa, a daganat stádiumának, illetve a beteg általános állapotának, életkilátásainak ismeretében az orvos megválaszthatja a beteg számára legelőnyösebb kezelést.
A tüdőrák kezelésének célja megkisebbíteni a daganatot (lehetőség szerint teljes egészében eltávolítani), enyhíteni a tüneteket, ezzel javítani az életminőséget és meghosszabbítani a beteg életét. A tüdőrák főbb kezelési lehetőségeihez a műtét, a sugárkezelés, a kemoterápia és az újabb, célzott gyógyszeres kezelések sora – illetve általában ezek kombinációja) tartozik bele.
Műtét
A műtét a daganat eltávolítására szolgál. A legjobb esélyt adja a teljes gyógyulásra, ha a tüdőrákot korai stádiumban fedezték fel és a daganat sebészi úton teljes egészében eltávolítható. A gyógyító (kuratív) műtét során a daganatot teles egészében eltávolítják. A környező tüdőszöveteket, sőt a teljes tüdőt is eltávolíthatják, hogy ne maradjanak rákos sejtek a szervezetben. A daganat méretét csökkentő (palliatív) műtétről akkor beszélünk, ha a tumor egy részét (és nem a teljes tumort) metszik ki. A részleges operációnak az lehet az oka, hogy a daganat túl nagy ahhoz, hogy el lehessen távolítani, vagy más fontos erekre, szervekre terjedt rá. A tumor méretének csökkentésével a fájdalom és a tünetek is rendszerint csökkennek.
Sugárkezelés
A sugárkezelést számos ráktípus esetében alkalmazzák. A rákos sejtekre nagy energiájú sugarat irányítanak, mely elpusztítja azokat, illetve megakadályozza, hogy tovább növekedjenek.
Tüdőrák esetén a sugárterápiát különféle esetekben alkalmazzák. Műtét helyett, ha a tumor túl nagy ahhoz, hogy operálni lehessen, vagy ha a beteg általános egészségi állapota a műtét biztonságos elvégzését nem teszi lehetővé. A tumor méretének csökkentésére, a tünetek enyhítése érdekében (pl.: köhögés, légszomj). Az áttétek sugárkezelése alkalmas a tünetek enyhítésére, pl. fájdalomcsökkentésre csontáttétek esetében.
A sugárkezelés mellékhatásainak típusa és súlyossága függ a kezelt testfelülettől, a beteg általános egészségi állapotától és a sugárkezelések számától. A leggyakoribb mellékhatás a fáradtság, bőrreakciók, szőrveszteség a kezelt területen (hajhullás csak akkor fordul elő, ha a sugárkezelés közvetlenül a fejre irányul), émelygés, mely hatásosan kezelhető gyógyszerekkel, illetve házi praktikákkal (többször kevesebb evés, bántó szagok kerülése, relaxáció…).